Nev Sağlık Grubu
EN
Yağ dokusundan kök hücre tedavisi ile etkili çözüm

Kök hücre tedavisi, kök hücrelerin kullanıldığı etkili bir tedavi yöntemidir. Kök hücreler, vücudumuzun diğer hücrelerini üretebilen ve farklılaşabilen özel hücrelerdir. Bu özellikleri nedeniyle kök hücreler, birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilirler. Tedavi kök hücrelerin hastanın kendi vücudundan alındığı bir işlemle başlar. Alınan kök hücreler, hastanın vücudundaki hasarlı veya hasta dokuları onarmak veya yeniden oluşturmak için kullanılabilir.

 

Kök hücre tedavisinin birçok hastalıkta kullanılabildiğini ve özellikle ortopedi alanında yaygın olarak tedavide kullanıldığını söyleyen Nev Esentepe Ortopedi & Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Bangin Bekir Candan, ”Kök hücre tedavisi, genellikle uzman bir ekip tarafından gerçekleştirilir ve hasta için özel bir tedavi planı oluşturulur. Tedavi süreci, hastanın durumuna ve kullanılan kök hücrelerin tipine bağlı olarak değişebilir” dedi.

 

Ortopedik hastalıklarda kök hücre tedavisi

 

Ortopedik hastalıklarda kök hücre tedavisine değinen Op. Dr. Bangin Bekir Candan, “Genellikle eklem ağrısı, kireçlenme, kıkırdak yaralanmaları ve tendon zedelenmeleri gibi sorunları tedavi etmek için kullanılır. Kök hücre tedavisi, hasarlı bölgedeki hücrelerin iyileşmesine yardımcı olur ve yenilenmesini sağlar. Bu, ağrının azaltılmasına ve hastanın işlevselliğinin geri kazanılmasına yardımcı olabilir” dedi.

 

Yağ dokudan hazırlanan kök hücre tedavisi

 

Yağ dokusundan hazırlanan kök hücre tedavisi hakkında da bilgiler veren Dr. Bekir Candan, “Yağ dokusundan hazırlanan kök hücrelerin çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmasını amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, özellikle osteoartrit (diz eklemi kireçlenmesi, kalça eklem kireçlenmesi, ayak bileği eklemi kireçlenmesi) romatoid artrit, diyabet ve cilt hastalıkları gibi kronik hastalıkların tedavisinde kullanılır. Bu yöntemde, hastadan yağ dokusu örneği alınır ve örnekteki kök hücreler laboratuvar ortamında izole edilir. Daha sonra, bu kök hücrelerin sayısı artırılır ve hastanın ihtiyacına göre farklı birimlere ayrılır. Son olarak, bu kök hücreler doğrudan hastanın vücuduna enjekte edilir. Yağ dokusundan hazırlanan kök hücre tedavisi, diğer kök hücre tedavilerine göre daha kolay uygulanabilir ve daha az invazivdir. Bunun yanı sıra, yağ dokusundan elde edilen kök hücrelerin çoğunluğu öncül kök hücreleridir ve çeşitli dokuların onarımı ve rejenerasyonu için potansiyel olarak faydalıdır. Artık bu tarz yeni modern ve gelecek vadeden tedaviler ülkemizde de kolayca ve layıkıyla yapılabilmektedir” ifadelerine yer verdi.

 

###