Nev Sağlık Grubu
EN
Diz protezi ile ağrılara son!

Diz ekleminin bozulmasındaki en önemli sebep aşınma ve yıpranma olmaktadır. Kireçlenme, romatizmal hastalıklar veya fazla kilo dizlerde ağrılara ve yıpranmalara yol açmaktadır.

 

Yaşlılarda kireçlenmeye veya romatizmal hastalıklara bağlı olarak diz ağrılarının meydana gelebileceğini belirten Nev Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Bangin Bekir Candan, “Diz ağrıları yaşlı insanlarda oldukça sık ortaya çıkan bir sağlık sorunudur ve kişinin rutin yaşantısını engelleyecek boyutlara varabilmektedir. Tahammül edilemeyecek derecede ağrı ve eklem hareket kaybı hissediliyorsa, diz protezi ameliyatı düşünülmelidir” dedi.

 

Diz protezi tipleri nelerdir?

 

Diz protezi ile ilgili bir karara varmak için en önemli etkenin işlevsellik olduğunu vurgulayan Bangin Bekir Candan, hastanın şikayetlerine ve diz hasarına bağlı olarak uygun bir diz protezi tipinin seçilmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Diz protezlerinin ikiye ayrıldığını söyleyen Op. Dr. Bangin Bekir Candan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “En çok uygulanan diz protezi tüm eklemi kapsayan total diz protezidir, diğeri ise daha seyrek uygulanan yarım diz protezi. Yarım diz protezi diz bağları sağlam fakat dizin iç bölgesi yıpranmış kişilere uygulanmaktadır. Bu ameliyatta yapılan kesi daha küçüktür ve kişi kısa bir süre sonra hastaneden taburcu edilir.”

 

Diz protezi ile sağlığınıza kavuşun

 

Diz protezi ameliyatının 1,5 ila 2 saat arası sürdüğünü belirten Candan, “Gelişen diz protezleri sayesinde sağlığınıza kavuşabilir ve normal hayatınıza dönebilirsiniz” dedi.

 

Diz kapağının yıpranmış bölgesine protez yerleştirildiğini anlatan Op. Dr. Bangin Bekir Candan, “Ameliyatla birlikte genelde diz kapağı da değiştirilir ve protezi yerleştirecek şekilde kesiler yapılır” açıklamasında bulundu.

 

Ameliyat sonrası dizinizi zorlamayın

 

Ameliyat sonrasında dizin fazla zorlanmaması gerektiğine dikkat çeken Nev Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Bangin Bekir Candan şöyle devam etti: “Ameliyat sonrası kişi 3-5 gün arası hastanede kalmalıdır ve ertesi gün yürütülmeye başlanır. Ameliyattan sonra bacağın ön tarafındaki adale uygun fizik tedavi ile mutlaka güçlendirilmeli. Bunlara ek olarak, hasta yüksek yerde oturmamalı, alaturka tuvalet kullanmamalı ve diz kapağına ağırlık verecek herhangi bir hareketten kaçınmaya çalışmalıdır. Ayrıca düzenli olarak kişiye uygun egzersizler uygulanmalıdır.”

 

###