Hareketsiz yaşam boyun fıtığına neden oluyor

Teknolojik cihazlar karşısında, uzun süreli aynı pozisyonda hareketsiz bir şekilde durmak, kişilerde boyun bölgesinde fıtığa neden olabiliyor.

Elimizden neredeyse hiç düşürmediğimiz teknolojik cihazlar nedeniyle, insanların eskiye oranla daha az hareket etmeye başladığını belirten Bursa Özel Anadolu Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uzm. Dr. Cemal Güney, hareketsiz yaşamın sağlık sorunlarına neden olduğuna dikkat çekti.

Dr. Güney, özellikle boyun fıtığı rahatsızlığının son yıllarda arttığını ifade ederek, “Daha çok çalışanlarda ortaya çıkan boyun fıtığı, her yaş grubunda görülebiliyor. Rahatsızlığın bu kadar çok artmasının ardında, modern yaşamın getirisi olan hatalı alışkanlıklarımız yatıyor” dedi.

Ekrana uzun süre sabit bakılmamalı

Cep telefonu, bilgisayar gibi cihazların hayatımızı fazlasıyla kolaylaştırdığını dile getiren Güney, ancak bu cihazlara uzun süre sabit olarak bakılmaması gerektiğini kaydetti.

Güney, hatalı kullanımla birlikte boyun bölgesinde fıtık meydana geldiğini anlatarak, “Günümüzde çok az hareket ederek ve uzun süre bilgisayar başında aynı pozisyonda kalarak, farkında olmadan boynumuza fazla zarar veriyoruz. Bunun dışında, cep telefonuyla konuşurken telefonu kulakla omuz arasında sıkıştırarak uzun süreli konuşmalar yapmak, öne eğik durmak, kontrolsüz yapılan spor, boynu kütletmek ve desteksiz ağır yük kaldırmak da boyun fıtığına neden oluyor” diye konuştu.

Duruş ve oturuşa dikkat

Boyun fıtığına yakalanmamak için çalışma pozisyonlarına, duruş ve oturuşa dikkat edilmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Cemal Güney, rahatsızlığı önlemenin pratik yolları olduğunu söyledi.

Dr. Güney, öncelikle duruşun düzeltilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Boyun sağlığı için öncelikle dik durmaya özen gösterilmeli. Kontrollü ve bilinçli olarak spor yapılmalı. Ofiste çalışanlar, bilgisayar seviyesini tam karşı konumda ayarlamalı ve uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya dikkat etmeli. Televizyon izlerken rahat ve dik olmalı” dedi.

Güney, koltukta iki büklüm, eller başın altında uyuyakalmanın da boyuna fazlasıyla zarar verdiğini sözlerine ekledi.

Şikâyeti olanlar mutlaka doktora gitmeli

Boyun ağrısı şikâyeti olan vatandaşların, mutlaka doktora başvurması gerektiğini dile getiren Uzm. Dr. Cemal Güney, öncelikle ilaç ve fizik tedavi uygulandığını dile getirdi. Güney, doktorun yapacağı muayene sonrasında ağrının şiddetine göre MR istenebileceğini anlatarak, şunları kaydetti: “Güç kaybının olduğu durumlarda ve omuriliğin aşırı baskı altında olduğu hastalarda, mutlaka cerrahi tedavi yapılmalı. Yoksa kol üzerinde kalıcı hasar yani felç, denge bozukluğu olabilir. Boyun fıtığı belirtileri ve fıtığın ilerleyişi, yaşam tarzının düzenlenmesi ve boyun bölgesini güçlendiren egzersizlerle, önemli ölçüde kontrol altına alınabilir”

 

Dr. Güney son olarak, boyun egzersizlerinin önemine dikkat çekerek, bu egzersizlerin boyun ağrısı için ilk başvurulan tedavi yöntemi olduğunu sözlerine ekledi.

 

###